Menu

Southfield

Primary School

 

Who's Who

Come and meet the staff at our school.

Headteacher

Miss S. Pollard

 

Senior Leadership Team

Mrs S. Baldwin - Deputy Headteacher

Mr A. Bee - Assistant Headteacher

Mrs N. Comben - Assistant Headteacher

 

Phase Leaders

Mrs S. Baldwin - Early Education Centre

Mr D. Ruffett - Key Stage 1 Phase Leader (Years 1 and 2)

Mrs A. Compton - Lower Key Stage 2 Phase Leader (Years 3 and 4)

Mr A. Bee - Upper Key Stage 2 Phase Leader (Years 5 and 6)

 

Early Education Centre

Cygnet, Swan and Puffin Classes

Mrs H. Taylor - Class Teacher

Miss U. Karim - Class Teacher

Miss S. Morris - Early Years Assistant

Mrs J. Morrison - Early Years Assistant

Miss M. Hack - Teaching Assistant

Mrs S. Shambi - Teaching Assistant

 

Key Stage 1

Year 1

Kingfisher Class

Mrs K. Wright - Class Teacher

 

Owl Class

Mrs K. Akhtar - Class Teacher

 

Year 1 classes supported by Mrs N. Choudhury, Mrs R. Nolan and Mrs T. Taylor (Teaching Assistants)

 

Year 2

Nightingale Class

Mrs L. Ely - Class Teacher

 

Robin Class

Mr D. Ruffett - Class Teacher

 

Year 2 classes supported by Mrs T. Creasy, Mrs C. Murphy and Miss G. Twining (Teaching Assistants).

 

Lower Key Stage 2

Year 3

Parakeet Class

Mrs K. Green - Class Teacher

 

Peacock Class

Mrs A. Compton - Class Teacher

 

Year 3 classes supported by Mrs S. Playforth (Teaching Assistant).

 

Year 4

Flamingo Class

Ms H. Zunguzah - Class Teacher

 

Year 4 class supported by Mrs S. Gilligan (Teaching Assistant).

 

Upper Key Stage 2

Year 5

Eagle Class

Mr T. Best - Class Teacher

 

Hawk Class

Miss N. Scarry - Class Teacher

 

Year 5 classes supported by Mrs S. Khaled (Teaching Assistant).

 

Year 6

Kestrel Class

Miss C. Rayner - Class Teacher

 

Falcon Class

Mrs C. James - Class Teacher

 

Year 6 classes supported by Mrs S. Patel (Teaching Assistant).

 

Higher Level Teaching Assistants

Miss R. Whitlock

Miss L. Hill

Mrs L. Webb

 

Support Staff

 

SENCo

Mrs N. Comben

 

Family Support Team

Miss D. Hubbard - Family Worker

Mrs E. Wainwright - Learning Mentor

Miss L. Wilson - Learning Mentor

 

Behaviour Support Teaching Assistant

Miss M. Loney

 

Office Staff

Miss D. Keech - Admin Manager/PA to SLT

Mrs C. Rayner - Attendance Officer

Mrs M. Williams - Senior Finance Officer

Miss D. Hartley - Welfare Assistant

Mrs M. Witton - Administration Assistant

 

ICT Technician

Mr J. Taylor 

 

Breakfast and After School Club Staff

Miss D. Hartley - Assistant

Mrs T. Creasy - Assistant

Miss M. Loney - Assistant

 

Mid-Day Supervisors

Mrs R. Abdul-Qayum

Mrs Y. Akhtar

Miss S. Aktar

Mrs D. Battlebury

Mrs F. Begum

Mrs R. Bhanu

Mrs A. Bird

Mrs J. McMullan

Ms L. Mehigan

Mrs N. Phillips

Mrs J. Richmond

Mrs N. Sudani

 

Kitchen Team

Miss V. Hammond - Kitchen Manager

Ms S. Dixon - Cook

Mrs A. Elateeig - General Kitchen Assistant

Mrs A. Golinczak - General Kitchen Assistant

 

Site Agent

Mr P. Kettle

Mr B. Waldron (temporary caretaker)

 

Premises Team

Mrs D. Battlebury - Cleaning Supervisor

Miss E. Flitton - Cleaner

Mrs J. McMullan - Cleaner

Ms L. Mehigan - Cleaner

Mrs J. Richmond - Cleaner

Miss A. Stretch - Cleaner

Top